منوی دسته بندی

بهترین لوله برای استخر کدام است + تجربه ما به شما

بهترین لوله برای استخر کدام است

بهترین بهترین لوله برای استخر ، لوله و اتصالات یکی از مهمترین بخش های اجرای استخر های خانگی و صنعتی می باشد که تنوع بسیار بالایی دارد ، در این مقاله به معرفی انواع لوله و اتصالات مورد استفاده در لوله کشی استخر و جکوزی ، مزایا  معایبب ، انواع استاندارد های لوله کشی استخر و معرفی بهترین بهترین لوله برای استخر ، سونا و جکوزی می پردازیم ، با ما همراه باشید …

انواع لوله های مناسب برای استخر ، سونا و جکوزی

لوله پی وی سی PVC

لوله PVC که در دو نوع پی وی سی معمولی ( پلیکا ) و پی وی سی سخت PVC_U تولید و عرضه می شوند مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسی دگی و خوردگی در شرایط نم دار و مرطوب استخری دارند ولی مقاومت داخلی و بیرونی این لوله ها بسیار پایین بوده و در برابر ضربه و فشار مقاومت چدانی ندارند و دچار شکستگی و نشت می شوند .

از این رو از این لوله و اتصالات بیشتر در بخش خروجی و استخر و بخش انتقال آب و فاضلاب استخر به خارج از مجموعه استفاده می شود ، این لوله ها مناسب اجرا بر روی سطح نمی باشند و در صورت استفاده به عنوان لوله استخری و نصب بر روی سطح خارج از استاندارد لوله کشی استخر ، سونا و جکوزی محصوب می شوند .

لوله پی وی سی یو PVC_U

لوله PVC_U که نسل جدید لوله های پی وی سی یا لوله پلیکا قدیم می باشند ، در این لوله و اتصالات نواقص لوله های قدیم مانند شکنندگی بالا رفع شده است و دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه هستند ، ولی همچنان مقاومت داخلی این لوله ها پایین بوده و مناسب سیستم های دارای فشار آب قوی و تخلیه سریع مانند سیستم لوله کشی استخر نمی باشند .

از این لوله و اتصالات بیشتر به عنوان لوله های فاضلابی جهت خروج آب و پسماند استخر ، سونا ، جکوزی و آکواریوم های صنعتی به بیرون مجموعه استفاده می شود ، پس لوله و اتصالات PVC_U بهترین لوله برای ساخت استخر نمی باشند .

لوله سی پی وی سی CPVC

لوله CPVC نوعی لوله پلیمری می باشد که افزودن ماده کلر به PVC ساخته و تولید می شود ، این لوله ها مانند لوله های پی وی سی و پلی پروپیلن بیشتر در بخش لوله کشی آب شرب سرد و گرم کاربرد دارند و به دلیل قیمت بالا مناسب جهت استفاده به عنوان لوله برای ساخت استخر ، سونا یا جکوزی نمی باشند .

از مهمترین مزیت های لوله و اتصالات CPVC مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ، پوسیدگی و موارد شیمیایی می باشد ، مهم‌ترین تفاوت‌های لوله CPVC با لوله‌های PVC مقاومت کششی بالای این لوله و اتصالات نسبت به لوله های پی وی سی معمولی می باشد .​

لوله سبز یا پلی پروپیلن

لوله پلی پروپیلن که به لوله سبز یا لوله سفید معروف است نوعی لوله و اتصالات پلاستیکی دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ، پوسیدگی و ضربه می باشد ، این لوله و اتصالات به سه نوع نوع تک لایه ، لوله سه لایه و لوله پنج لایه تقسیم بندی می شوند ،بیشترین کاربرد لوله و اتصالات پلی پروپیلن در بخش انتقال آب شرب سرد و گرم خانگی یا صنعتی می باشد و به عنوان لوله و اتصالات ساخت استخر معمولا استفاده نمی شود و اغلب در بخش لوله کشی شوفاژ و پکیج استخری مورد استفاده قرار می گیرد .

لوله های فولادی

لوله های فولادی و استیل در گذشته به عنوان لوله استخری مورد استفاده قرار میگرفتند و هم قابلیت نصب بر روی سطح زمین و هم در دل دیوار و زیر خاک را دارند ، به دلیل معایب بزرگ لوله فلزی استخری که همان بحث پوسیدگی ، زنگ زدگی و اجرای سخت در بخش های پیچ و خم دار روز به روز از کاربرد و استفاده لوله های فلزی به عنوان لوله استخری کمتر و کمتر می شود .

این لوله ها حتی با وجود لعاب و آبکاری ضد زنگ به مرور زمان دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند و تعویض قسمت معیوب یا دچار چکه و نشتی بسیار سخت ، زمان بر و همراه با هزینه زیادی می باشد .

نصب و حمل این لوه ها دشوار و به هنگام نصب نیاز به تجهیزات و ابزار آلات زیادی می باشد ، همچنین آب بندی لوله و اتصالات فلزی استرخی بسیار سخت و دشوار می باشد و به مرور زمان احتما ایجاد چکه و نشتی بسیار زیاد است مخصوصا در شرایط مرطوب و نم دار استخری .

پس لوله فولادی یا فلزی بهترین لوله و اتصالات برای ساخت استخری نمی باشند و فقط در بخش های خاص مانند اتاق هیتر استخری و پمپ استخری قابل استفاده هستند .

لوله یو پی وی سی UPVC فشار قوی

لوله UPVC که که معروف به لوله UPVC استخری فشار قوی می باشد دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار داخلی و بیرونی می باشد ، این لوله ها نسل جدید لوله های PVC می باشند که تمامی نواقص لوله های قدیمی مانند پوسیدگی در گذر زمان و شکنندگی بالا در آن ها رفع شده است و دارای بالاتری استاندارد لوله های استخری می باشند .

این لوله و اتصالات دارای تنوع بسیار بالا از لوله و اتصالات می باشند که تمامی بخش های مورد نیاز در اجرای سیستم لوله کشی استخر ، سونا و جکوزی را شامل می شود ، نصب و آب بندی لوله استخری UPVC بسیار ساده و سریع انجام می شود و پس نصب آب بندی اتصال بخوبی و بدون عیب انجام می شود .

از نظر طول عمر این لوله و اتصالات دارای طول عمری بالای 50 سال می باشند و در شرایط مرطوب و نم دار دچار پوسیدگی و خوردگی نمی شوند ، برخی از شرکت های تولید کننده لوله استخری مانند پیمتاش و وینوپلاست این لوله و اتصالات را با 30 سال ضمانت عرضه می کنند .

بهترین لوله برای ساخت استخر ، سونا و جکوزی

لوله و اتصالات استخری UPVC مقاومت ترین ، مطمئن ترین و بهترین لوله برای ساخت استخر ، سونا و جکوزی محصوب می شوند که بیشترین کاربرد را در این بخش در جهان دارند .

انواع اتصالات مناسب برای استخر ، سونا و جکوزی

اتصالات استخری شامل دو نوع پلاستکی و فلزی می شود که ممکن است به لوله استخری متصل شوند و یا به تجهیزات استخر مانند پمپ ، فیلتر شنی ، پکیج موتورخانه و …

اتصالات فلزی استخری شامل انواع پیچ و مهره و سه راهی و تبدیل که معمولا از جنس فولاد گالوانیزه با روکش چدن هستند در صورت نصب صحیح و آب بندی صحیح می توانند مقاومت بالا و طول عمر زیادی داشته باشند ، البته به شرط در معرض نبودن با رطوبت و بخار آب .

بخار و رطوبت اتصالات استخری را خورده و با عث زنگ زدگی آن ها می شود و به مرور زمان لوله کشی استخر دچار نشتی و ترک می شود .

اتصالات پلاستیکی استخری شامل انواع تبدیل ، مهره ماسوره ، سه راهی ، زانو و درپوش پلاستیکی استخر می باشند که بوسیله چسب PVC و یا اورینگ های داخل اتصالات استخری نصب می شوند ، این اتصالات به دلیل ساختار و ماده اولیه خود یعنی پلاستیک در مقابل رطوبت و نم دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شوند .

تنها عامل در نشتی و شکستن این لوله ها بحث آب بندی و نصب غیر صحیح توسط نصب کننده لوله و اتصالات استخر می باشد ، عامل دیگر ایجاد فشار و ضربه است که ممکن است باعث ایجاد نشتی در لوله کشی استخر و جکوزی نماید که بیشتر در لوله های PVC  یا پلیکا این مورد دیده می شود .

بهترین لوله برای استخر از نظر طول عمر

لوله های فلزی شامل لوله های فولادی و گاوانیزه که نسل جدید لوله های فلزی یا آهنی قدیمی هستند دارای روکش ضد زنگ هستند ولی در زمان نصب اتصالات به دلیل غلاویز کاری و یا بر اثر ضربه ممکن است روکش از بین برود و لوله در مقابل خوردگی و زنگ زدگی آسیب پذیر شود .

عامل دوم تاثیر گذار در عمر لوله های مناسب استخر بحث شرجی بودن و روطوبت بالای محیط های استخر ، سونا و جکوزی است که لوله های فلزی مقاومت بسیار پایینی در این محیط ها از خود نشان داده و طول عمر کمتری نسبت یه سایر لوله های استخری دارند .

لوله های پلاستیکی شامل لوله های PVC – CPVC – UPVC -PP این لوله ها در صورت استفاده در بخش لوله کشی استخر و جکوزی مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسیدگی و رطوبت دارند و به سادگی خورده و یا پوسیده نمی شوند ، در زمان نصب و متصل شدن به اتصالات نیز نه خورده می شوند و نه از مقاومتشان کم می شود پس یکی از بهترین لوله ها برای استخر لوله های پلاستکی می باشند 

بهترین لوله برای استخر از نظر قیمت

لوله های فلزی که معمولا لوله گالوانیزه سیاه یا لوله فولادی می باشد به دلیل قیمت بالای آهن گران قیمت و فقط در بخش های خاص که نیاز به لوله کشی فلزی می باشد استفاده می شوند .

لوله های پلاستیکی مانند لوله سبز و پلیکا قیمت مناسب تری نسبت به لوله فلزی دارند ولی لوله های PVC مقاومت کمتری دارند و استفاده از آن ها به صرفه نیست ، از طرف دیگر لوله سبز یا سفید که به آن پلی پروپیلن نیز گفته می شود در سیستم های فشار ضعیف مانند لوله کشی خانگی استفاده می شود و در مکان های با فشار بالا استفاده از ان ها اقتصادی نمی باشد زیرا نیار به قطر بالای این لوله ها می باشد که قیمت لوله استخر پلاستکی را بالا می برد .

لوله پلیکا یا لوله PVC_U قیمت مناسب تری نسبت به تمامی لوله های استخر دارد ولی بخاطر مقاومت پایین آن فقط از آن فقط در بخش انتقال آب خروجی یا تخلیه استخر می توان استفاده کرد .

لوله CPVC قیمت بسیار بالایی دارد و در بخش های ویژه که نیاز به مقاومت حرارتی بالایی است استفاده می شود .

لوله UPVC قیمت لوله استخر یو پی وی سی پایینتر از لوله های فلزی و بالاتر از PVC_U دارند ولی با توجه به مشخصات عالی این لوله ها بهترین لوله برای ساخت استخر ، سونا ، جکوزی و آکواریوم های صنعتی می باشند .

خلاصه مقاله :

لوله های مناسب ساخت استخر گزینه های بسیاری هستند این لوله ها شامل لوله های فلزی ، پی وی سی و پی وی سی سخت می شوند ، اما با توجه به فاکتور های مهمی مانند بحث مالی ، طول عمر ، هزینه و سهولت نصب و کارایی بهترین لوله برای ساخت استخر ، سونا و جکوزی لوله های یو پی وی سی UPVC هستند .

این لوله های قیمت بسیار مناسب در عین حال دارای نصب آسان و مقاومت بسیار بالا در برابر فشار آب و خوردگی دارند ، پس مناسبترین لوله برای اجرای لوله کشی استخر لول UPVC می باشد که در بازار به سادگی یافت می شود و پیشنهاد همه پیمانکاران و اجرا کنندگان استخر ، سونا و جکوزی می باشد 

آقای لوله وب‌سایت
نویسنده و کارشناس فروش لوله و اتصالات فاضلابی ، مخازن آب پلی اتیلن ، تجهیزات استخری ، سونا و جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *