منوی دسته بندی

قیمت و خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی یکی از انواع اتصالات لوله های پلی اتیلن می باشد . لوله پلی اتیلن اتصالات مختلف و متنوعی دارد که بسته به نوع کاری که انجام می شود ، از هر کدام آن ها استفاده می کنیم ؛ اتصالات پلی اتیلن ممکن است به صورت دستی انجام شود و یا ممکن است و با اتصالی جدا از لوله اصلی، مهمترین این قطعات اتصالات پلی اتیلن جوشی و اتصالات پلی اتیلن پیچی می باشند که در ادامه قصد معرفی لیست اتصالات پلی اتیلن جوشی را داریم .

لوله پلی اتیلن

قبل از این که لوله پلی اتیلن ( Polyethylene Pipe ) را تعریف کنیم ، لازم است بدانیم پلی اتیلن چیست ؟ پلی اتیلن (Polyethylene) ، پلاستیکی پلیمری است که می توان با ذوب کردن آن و قالب گیری به آن شکل داد . پلی اتیلن از پلیمریزاسیون گاز بی رنگ اتیلن (C2H4) حاصل می شود .

بارزترین مشخصه پلی اتیلن جرم مولکولی و چگالی است. از مهم ترین مزیت های استفاده پلی اتیلن قابل بازیافت بودن و شکل پذیری به وسیله ذوب آن است . از پلی اتیلن استفاده های گوناگونی به خصوص در تولید انواع لوازم پلاستیکی و لوله ها می شود .

پلی اتیلن ها به دو دسته ی پلی اتیلن سنگین (MDPE) و پلی اتیلن سبک (LDPE) تقسیم می شوند. پلی اتیلن سنگین (MDPE)، پرمصرف ترین و شایع ترین نوع از پلاستیک هستند. این پلیمر زنجیره مولکولی فشرده و بدون شاخه ای دارد به همین علت دارای چگالی بالا و انعطاف پذیری کمی است.

لوله پلی اتیلن کشاورزی و لوله پلی اتیلن فاضلابی مرسوم ترین و پرکاربرد ترین نوع از این لوله ها می باشند .

✔ لیست اتصالات پلی اتیلن :

اتصال پیچی
اتصال کمربندی
اتصال دنده ای
اتصال جوشی فاضلابی
اتصال جوشی فشار قوی
اتصال الکتروفیوژن
اتصالات مختص آبیاری قطره ای و شیری

اتصالات پلی اتیلن پیچی

اتصالات پلی اتیلن پیچی یکی از پر مصرف ترین اتصالت پلی اتیلنی است . این اتصالات بر خلاف اتصالات پلی اتیلن جوشی ، نیازی به جوش برای متصل شدن ندارند . اتصالات پلی اتیلن پیچی محدود به یک نوع فشار ( حداکثر ۱۰ اتمسفر ) و رنج سایز ۲۰ الی ۱۲۵ میلیمتر می باشند .

- ویژگی های اتصالات پلی اتیلن پیچی

از اتصالات پلی اتیلن پیچی در لوله کشی سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی و پروژه های آبرسانی استفاده می شود . از این اتصالات فقط در پروژه های کوچک می توانیم استفاده کنیم ؛ چون این اتصالات محدودیت سایز دارند .

این اتصالات هرچند در مقایسه با اتصالات پلی اتیلن جوشی ، قیمت بالاتری دارند ؛ اما کلیه هزینه های جوشکاری و حمل و نقل را به نسبت قیمت کاهش داده و سریعتر به انجام میرساند . اتصالات پلی اتیلن پیچی دارای قابلیت های دیگری نیز میباشند که در مقایسه با انواع جوشی آن ، عملکرد بهتری دارند و  می توان از این اتصالات به صورت چند باره نیز استفاده نمود .

اتصالات پلی اتیلن پیچی یا همان رزوه ای پلی اتیلن به خوبی آب بندی شده و در شرایط مختلف که امکان جوشکاری و نصب به وسیله دستگاه جوش نباشد می توان از این اتصالات بهره جست لذا همانطور که قبلا گفته شد ، محدودیت های سایزی تنها عامل بازدارنده جهت استفاده از این اتصالات می باشد .

- انواع اتصالات پلی اتیلن پیچی

 • اتصال ماده
 • اتصال نر
 • اتصال فلنچدار
 • زانو مساوی
 • زانو ماده
 • زانو نر
 • سه راه ماده
 • سه راه نر
 • سه راه تبدیل
 • سه راه مساوی
 • رابط پلی اتیلن
 • تبدیل پلی اتیلن
 • درپوش انتهایی

- اجزای تشکیل دهنده اتصالات پلی اتیلن پیچی

اتصالات پلی اتیلن پیچی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند . این اجزا شامل : اسپیلت ، بوشینگ ، اورینگ ، بدنه و سرپیچ است . در این بخش به بررسی تک تک این اجزا و کاربرد آن ها می پردازیم .

1- اسپیلت

عمل اسپیلت ، جلوگیری از بیرون زدن لوله پلی اتیلن از داخل اتصال در فشارهای  بسیار بالا می‌باشد . جنس اسپیلت از پلی استال است که نوعی ترموپلاستیکی سخت و محکم می باشد . این ترموپلاستیک در برابر مواد شیمیایی و همچنین تنش‌های فیزیکی مقاوم و پایدار است .

2- بوشینگ

نقش اصلی بوشنگ ، کمک به آب بندی اتصالات پیچی است . بوشینگ از جنس پلی اتیلن است و همینطور که مشاهده می کنید ، بین اورینگ و اسپیلت قرار دارد و در زمان اتصال به قطعه فشاری مضاعف به اورینگ وارد می کند . همین امر سبب آب بندی اتصال پیچی می شود .

3- اورینگ

عامل اصلی آب بندی اتصالات پیچی ، اورینگ است . این بخش از جنس لاستیک بوده از همین رو قابل انعطاف و مقاوم در برابر فشار است .

4- بدنه و سرپیچ

جنس بدنه اتصالات پیچی پلی اتیلن از پلی پروپیلن می‌باشد و در مقابل فشار، ضربه فیزیکی و تغییرات شیمیایی مقاوم است. پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن مقاوم تر و در مقابل اشعه خورشید از استحکام بالایی برخوردار است .

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

قیمت اتصالات پلی اتیلن پیچی

قیمت انواع اتصالات پلی اتیلن جوشی بسته به برند و سایز آن ها متفاوت می باشد ، برترین برند های تولید کننده لوله و اتصالات جوشی پلی اتیلن به ترتیب زیر می باشند :

 • اتصالات پلی اتیلن پلیران
 • اتصالات پلی اتیلن پلی رود
 • اتصالات پلی اتیلن پلیمر گلپایگان
 • اتصالات پلی اتیلن لوله گستر گلپایگان

 

قیمت اتصالات پلی اتیلن پلیران نسبت به سایر برند ها به صرفه تر می باشد ولی کیفیت و درجه استاندارد لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی گلپایگان از سایر برند ها بالاتر می باشد …

خرید آنلاین لوله
مهدی افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *