منوی دسته بندی

انواع چسب لوله و روش های چسباندن لوله و اتصالات PVC پلیکا

انواع چسب لوله و روش های چسباندن لوله و اتصالات PVC پلیکا

لوله و اتصالات PVC نوعی لوله های پلاستیکی با ترکیبات پلی وینیل کلراید می باشند که عموما در بخش آب و فاضلاب ساختمان مورد استفاده هستند ، جهت چسباندن یا اتصال لوله پی وی سی از چسب مخصوصی با نام چسب پی وی سی فشار قوی یا چسب UPVC استفاده می شود ، چسب لوله PVC و UPVC در برند های مختلف و با کیفیت های متفاوتی عرضه می شود ، در این مقاله به روش های استفاده از چسب پی وی سی و انواع آن می پردازیم با ما همراه باشید …

کاربرد چسب پی وی سی چیست ؟

برای بسیاری شاید سوال پیش آید چسب پی وی سی برای چیست ؟ لوله و اتصالات ساخته شده از پلی وینیل کلراید، که لوله PVC نامیده می شود، در انواع کاربردهای مسکونی، از سیستم های لوله کشی گرفته تا مجموعه ای از پروژه های صنایع دستی جالب، مانند قفسه ها و مبلمان استفاده می شود. اتصال لوله به اتصالات به چسب فرموله شده خاصی نیاز دارد – بدون چسب معمولی، بلکه یک حلال شیمیایی است که سطح پی وی سی را ذوب می کند و سپس به سرعت دوباره سفت می شود تا قطعات را به هم ذوب کند. نتیجه یک اتصال هواگیر و ضد نشتی است که مشابه آنچه با جوشکاری فلز بدست می آورید .

این فرآیند شامل تنظیف در قسمت بیرونی لوله و داخل اتصالات است که پی وی سی را تمیز و آماده می کند. بعد از حدود چند ثانیه، در مرحله بعد، چسب را روی همان قسمت ها بمالید، سپس لوله را به خوبی داخل اتصالات قرار دهید ویک چرخش چند درجه ای انجام دهید تا چسب گیر شود .

هر چند ساده به نظر می رسد،  بعد از چسباندن لوله پی وی سی به راحتی به هم می ریزد، و اگر اشتباهی مرتکب شوید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد – باید لوله را بریده و از نو شروع کنید. بنابراین به این لیست از بایدها و نبایدها توجه کنید تا موفقیت در پروژه های PVC خود را تضمین کنید .

چسب لوله پلیکا PVC

حلال چسب پی وی سی چیست ؟

برای پاك كردن چسب پی وی سی از روي لباس یا محل کار میتوان از حلال چسب پی وی سی یا کلینر استفاده کرد ، کلینر PVC به سادگی چسب را در داخل خود حل کرده و به راحتی می توان آن را از محل مورد نظر برطرف و پاک کرد ، یکی از مرغوبترین نوع کلینر های پی وی سی کلینر PVC ولدان می باشد که به سادگی انواع چسب و مواد زائد را از روی سطح لوله یا اتصالات پاک می کند .

تعدادی تولید کنندگان محبوب چسب پی وی سی عبارتند از‌ :

تارگت ( رازی ) ، تانگیت ، تایگر و پیمتاش ترکیه ، غفاری ، سپهر ( سینا )

چسب تارگت رازی که از نوع چسب لوله فشار قوی می باشد جزو پر فروش ترین و با کیفیت ترین نوع چسب لوله PVC در ایران می باشد ، شرکت چسب رازی اولین تولید کننده چسب لوله فشار قوی در ایران می باشد و محصولات این شرکت مورد تایید تمامی مجریان و پیمانکاران لوله و اتصالات می باشد .

قیمت چسب پی وی سی تانگیت نسبت به سایر چسب ها مناسب تر و عموما اجراکنندگان لوله و اتصالات از این نوع لوله استفاده می کنند و به اصطلاح بهترین چسب پی وی سی نامیده شناخته می شود  ، فروشگاه آقای لوله اقدام به فروش عمده چسب پی وی سی در شهر تهران کرده است و امکان خرید اینترنتی و تلفنی با امکان ارسال به سراسر تهران و اسران نیز مهیا می باشد .

در ادامه نکات و مواردی را برای استفاده صحیح و بهتر از چسب لوله PVC ذکر می کنیم :

  • از نوع نامناسب چسب استفاده نکنید .

 انواع چسب pvc مختلفی در بازار وجود دارد که برای انواع لوله های پلاستیکی فرموله شده اند. برچسب ها را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که چسبی را که مخصوص پی وی سی ساخته شده است انتخاب کنید. توجه داشته باشید که یکی از انواع چسب لوله ای که ممکن است در قفسه فروشگاه ها مشاهده کنید که از نظر نام مشابه است اما جایگزین قابل قبولی نیست.

  • یک تناسب خشک انجام دهید .

قبل از چسباندن لوله پی وی سی، تمام قطعات لوله را بچینید و مطمئن شوید که وقتی به هم وصل می شوند، به خوبی به هم چسبیده و به طول مناسبی که نیاز دارید بریده شده باشند. سپس در صورت لزوم اتصالات را علامت بزنید و شماره گذاری کنید تا اتصالات اشتباه را به هم نچسبانید .

  • هشدارهای ایمنی را نادیده نگیرید .

هنگام کار با چسب پی وی سی فشار قوی سازندگان توصیه می کنند از تماس چشمی و پوستی خودداری شود. قبل از شروع، عینک ایمنی (به طور ایده آل با سپرهای جانبی) و دستکش های محافظ را بپوشید . ممکن است بخواهید یک برزنت یا حوله را روی سطح کار خود قرار دهید تا در صورت چکه کردن، تمیز کردن سخت را به حداقل برسانید. چسب لوله پلیکا یک حلال شیمیایی است که می تواند سموم مضر را دفع کند، بنابراین مطمئن شوید که در یک منطقه با تهویه مناسب کار میکنید .

  • لبه های ناهموار را ترک نکنید .

بعد از اینکه لوله پی وی سی را با ابزار مخصوصی به نام برش لوله پی وی سی برش دادید، مطمئن شوید که لبه های سطح برش را با کاغذ سنباده درشت یا یک چاقوی کاربردی صاف کنید. در صورت چسبیدن، فرزها می‌توانند هم زباله‌هایی را که در لوله‌ها جریان می‌یابند، گرفته و باعث گرفتگی شوند یا کارایی آب‌ بند را به خطر بیندازند .

  • سریع کار کن

پس از تمیز کردن لوله و اتصالات ، بعد زمانی کم چسب را بمالید. پس از آن، بلافاصله لوله را وارد اتصالات می کنید. هنگام چسباندن لوله پی وی سی به سرعت ادامه دهید. اگر چسب قبل از آماده شدن شروع به خشک شدن کرد، آن را دوباره استفاده کنید .

  • برای تناسب مطمئن، پیچ و تاب را انجام دهید .

همانطور که لوله را به داخل اتصال فشار می دهید، یک ربع دور آن را بچرخانید. این به چسب اجازه می دهد تا پخش شود و چسبندگی محکم تری ارائه دهد. لوله و اتصالات را به مدت حداقل 30 ثانیه محکم نگه دارید. هر چه کمتر باشد و لوله ممکن است به عقب برگردد .

  • زمان درمان کافی را در نظر بگیرید .

 زمان خشک شدن چسب پی وی سی بستگی به دما و شرایط محیط نصب دارد ، بعد از اینکه لوله را به مدت 30 ثانیه در جای خود نگه داشتید، حداقل 20 دقیقه قبل از دست زدن به آن زمان دهید تا چسب  به درستی گیر کند. قبل از اینکه بتوانید از آن برای پروژه خود استفاده کنید، معمولاً در عرض 24 ساعت، به دستورالعمل های محصول برای مدت زمانی که چسب نیاز به چسبیدن کامل دارد مراجعه کنید .

چسب لوله پلیکا فاضلابی

انواع چسب لوله پی وی سی یا لوله پلیکا

چسب فشار قوی

جهت چسباندن لوله و اتصالات فاضلاب ، لوله فشار قوی ( مانند لوله استخری ) و لوله های انتقال آب کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد ، این چسب دارای قدرت چسبانندگی بالاتری نسبت به چسب پی وی سی معمولی داشته و در مقابل قیمت بالاتری نیز نسبت به معمولی دارد .

نمونه ای از چسب لوله فشار قوی چسب تارگت رازی و تانگیت هنکل آلمان می باشند .

چسب معمولی

چسب لوله PVC معمولی معمولا جهت چسباندن لوله و اتصالات پلاستیکی و فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد ، نمونه ای از کاربرد های این چسب چسباندن لوله هواکش و لوله های ناودانی می باشند .

از این چسب جهت چسباندن فلزات سبک ، لوله های پلاستیکی آب یا قطعات پلاستیکی مانند اسباب بازی و قطعات چوبی نیز استفاده می شود .

در کنار این چسب ها چسب پاتکس همه کاره Pattex و چسب UPVC (یو پی وی سی) پیمتاش ترکیه نیز که به عنوان چسب فشار قوی شناخته می شوند در بخش لوله و اتصالات کاربرد فراوانی دارند.

برای دریافت لیست و خرید چسب ، کلینر و پرایمر UPVC و چسب لوله پلیکا کافیست با شماره تماس های فروشگاه تماس بگیرید .

در ویدئوی زیر مراحل اتصال لوله پی وی سی یا چسباندن لوله پلیکا را مشاهده می کنید .

خرید آنلاین لوله

برای ارتباط با ما بر روی روش های تماس زیر کلیک کنید

آقای لوله وب‌سایت
نویسنده و کارشناس فروش لوله و اتصالات فاضلابی ، مخازن آب پلی اتیلن ، تجهیزات استخری ، سونا و جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *