منوی دسته بندی

مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر

مبدل حرارتی استخر مانند گریل استخری یکی از نیاز های اولیه و مهم برای ساخت استخر ها به شمار می رود ؛ از مبدل های حرارتی استاندارد و یا با راندمان بالا جهت انتقال سریع انرژی گرمایی استفاده می شود . در این پست قصد داریم نحوه محاسبه مبدل حرارتی استخر ، انواع ابعاد مبدل حرارتی و راهنمای خرید مبدل های حرارتی به صورت ویژه بررسی کنیم .

مبدل حرارتی چیست و چه کاربردی دارد ؟

از مبدل حرارتی (Heat Exchanger) جهت انتقال حرارت و گرما بین دو سیال استفاده می شود . از رایج‌ترین مبدل‌های حرارتیT رادیاتور خودرو و رادیاتور شوفاژ یا موتورخانه است. این مبدل‌ها در صنایع زیادی مانند تهویه مطبوع، بازیافت، و کارخانجات تولیدی استفاده می‌شوند. برای مثال، مبدل حرارتی روغن، حرارت روغن داغ را به آب یا هوا، بدون تماس مستقیم دو سیال با یکدیگر، منتقل می‌کند.

انواع مبدل حرارتی

اصلی ترین دسته بندی برای مبدل های حرارتی که اکثر مردم می شناسند دسته بندی زیر است :

  • مبدل‌های هوا خنک
  • مبدل‌های پوسته و لوله
  • مبدل‌های صفحه‌ای
  • مبدل‌های پره‌ای

 

اما دسته بندی دیگری هم بر اساس مکانیزم وجود دارد :

  • تقسیم‌بندی مبدل حرارتی بر اساس نوع و سطح تماس سیال سرد و گرم
  • تقسیم‌بندی مبدل حرارتی بر اساس جهت جریان سیال سرد و گرم
  • تقسیم‌بندی مبدل حرارتی بر اساس مکانیزم انتقال حرارت بین دو سیال سرد و گرم
  • تقسیم‌بندی مبدل حرارتی بر اساس ساختمان مکانیکی و ساختار مبدل

 

مبدل‌های هوا خنک (Air-Cooled Heat Exchangers) : مبدل‌های هواخنک یا کولر‌های هوایی مبادله کننده‏‏ های حرارتی هستند که در آن‌ها سیال فرآیندی با جریان هوا خنک می‌شود. در این مبدل‌ها بخارات گرم درون مجموعه‌ای از لوله‌ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته‌اند توزیع می‌شود. جداره خارجی لوله‌ها به پره مجهز شده‌است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله‌ها با هوای خنک افزایش یابد. این مبدل‌ها از نظر شکل جریان، از نوع متقاطع می‌باشند که جریان هوای لازم برای خنک کردن سیال داخل لوله‌ها به وسیله یک فن تأمین می‌شود .
 
مبدل حرارتی پوسته و لوله ( Shell and Tube) : نحوه‌ی کار این مبدل‌های حرارتی به این صورت است که یک سیال از درون لوله‌هایی که همگی به یک ورودی و خروجی وصل هستند و سیال دیگر با دمای متفاوت درون پوسته‌ای که دور لوله‌ها قرار دارد جاری می‌شود و گرما از طریق دیواره‌ی لوله‌ها از سیال گرم به سرد منتقل می‌شود. از این نوع مبدل در صنایع زیادی استفاده می‌شود . این مبدل‌ها فشار و دمای بالایی را تحمل می‌کنند به همین علت کاربرد زیادی در صنعت دارند . برای ساخت مبدل حرارتی استخر از نوع پوسته و لوله از تیاتانیوم استفاده می شود .
 
مبدل حرارتی صفحه ای (Plate Heat Exchanger) : این مبدل حرارتی با استفاده از تعداد زیادی صفحات فلزی نازک موجب تبادل حرارت بالا بین سیال گرم و سرد می‌شود. اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل می‌شوند. سیالات وارد شده به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان می‌یابند و با یکدیگر تبادل گرما می‌کنند. این مبدل نسبت به سایر مبدل‌ها انتقال حرارت بهتر و بازدهی بالاتری داردT فضای کمتری می‌کند، و نگهداری و تعمیر آن آسان‌تر است. علاوه بر آن، وقتی‌ که از مواد با خورندگی بالا استفاده می‌کنیم، مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای بهترین گزینه است. حتی اگر این مبدل را با صفحات گران‌قیمت بسازیم، در مقایسه با مبدل‌های دیگر به صرفه‌تر است .
 

مبدل حرارتی استخر

مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله Shell and Tube مناسب ترین نوع برای انتخاب مبدل حرارتی جکوزی و استخر هستند ؛ چرا که مبدل‌های صفحه‌ای به دلیل سختی آب و همچنین مواد شیمیایی موجود در آن، به سرعت رسوب می‌گیرند. جهت برآورد پمپ گرمایشی مبدل‌ها، باید دبی بویلر با دبی پمپ انتخابی مطابقت داشته باشد. همچنین ظرفیت دیگ ها ۱۰ الی ۱۵ درصد از ظرفیت مبدل بالاتر در نظر گرفته شده و ظرفیت مشعل‌ها در حدود ۵ درصد از ظرفیت حرارتی دیگ‌ها بیشتر باشد .

این مبدل ها خود به سه نوع زیر تقسیم می شوند :

1- تک پاس

در این مدل منظور از تک پاس این است که سیال (مایع یا گاز) از یک طرف وارد لوله ها شده و به صورت مستقیم از طرف دیگر خارج می شود . در این نوع به خاطر این که دسته لوله ها یا همان تیوب ها دارای خم نیستند، امکان تمیز کردن لوله ها به صورت فیزیکی وجود دارد . همانطور که مشاهده می کنید ، در این نوع ، از دو تیوب شیت استفاده شده است .

2- دو پاس

در این مدل منظور از دو پاس این است که سیال (مایع یا گاز) از یک طرف وارد لوله ها شده و بعد از یک حرکت رفت و ۱۸۰ درجه چرخش مجددا وارد دسته ای از لوله های دیگر شده و از همان طرف ورودی ، خارج می شود . این نوع ترکیبی از دو طرح Uشکل و تک پاس است و سیال درون لوله ها هم دو پاس را طی کرده و هم اینکه لوله ها خم کاری نشده است پس امکان تمیز کردن فیزیکی آنها وجود دارد و در عین حال از دو تیوب شیت در مجموعه استفاده شده است .

3- U شکل

در این مدل لوله ها به شکل U خمکاری شده اند و تنها در یک سمت آن از تیوب شیت استفاده شده است . یکی از دو سیال (مایع یا گاز) موجود وارد لوله ها و یکی هم وارد پوسته می شود و حرارت از جداره لوله ها بین دو سیال تبادل می شود .
در این طرح به دلیل U شکل بودن لوله ها ، امکان تمیز کردن آن ها به صورت مکانیکی وجود ندارد اما مزیت آن این است که فقط از یک تیوب شیت در مبدل استفاده می شود . همانطور که مشاهده می کنید ، سیال ورودی به لوله ها پس از رسیدن به انتهای مسیر ، با خمی ۱۸۰ درجه ای مواجه شده و دوباره از همان سمتی که وارد شده، خارج می گردد و در اصطلاح به این حرکت رفت و برگشتی سیال، طرح دو پاس گفته می شود .

مبدل حرارتی استخر
U شکل
مبدل حرارتی استخر
دو پاس
مبدل حرارتی استخر
تک پاس

بهترین برند مبدل حرارتی استخر

بهترین مبدل حرارتی استخر مبدلی می باشد که دارای راندمان بسیاری بالایی نسبت به زمان استفاده و توان مصرفی داشته باشد ، گروه بازرگانی آقای لوله با شناخت بازار و بهترین برند مدل حرارتی اقدام به فروش ویژه با قیمت رقابتی انواع مبدل های حرارتی در تهران نموده است ، جهت خرید مبدل استخری و یا دریافت لیست قیمت مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی و خانگی با شماهرت ماس های فروشگاه تماس حاصل نمایید .

قیمت و خرید مدل حرارتی

شما می توانید جهت خرید مبدل حرارتی استخر در تهران با شماره تماس های فروشگاه آقای لوله تماس گرفته تا علاوه بر دریافت لیست قیمت انواع تجهیزات استخری از مشاوره رایگان با کارشناسان ما بهره مند شوید .

فروشگاه آقای لوله نماینده فروش انواع تجهیزات استخری در تهران می باشد

قیمت رقابتی در سطح تهران و کشور – امکان ارسال سریع چند ساعته و ارسال پیش فاکتور از طریق واتس اپ و تلگران از برتری های فروشگاه تجهیزات استخری تهران آقای لوله می باشد 

خرید آنلاین لوله
مهدی افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *