منوی دسته بندی

مزایا و معایب لوله سبز

مزایا و معایب لوله سبز ، لوله پلی پروپیلن ، لوله سفید PP

مزایا و معایب لوله سبز ، لوله سبز یا لوله سفید که به آن لوله پلی پرپیلن PP نیز گفته می شود یکی از انواع لوله پلاستیکی آب است که امروزه در سیستم های گرمایشی و آبرسانی جایگزین لوله های سنتی شده است . این لوله ها بعد از لوله های فلزی وارد سیستم لوله کشی ساختمان می شوند ، مزایای لوله سفید آنقدر زیاد است که بصورت کامل جایگزین لوله های فلزی قدیمی شده اند .

در این پست قد معرفی مزایا و معایب لوله سفید و بررسی عملکرد و مکان هایی که لوله و اتصالات پلی پروپیلن PP مورد استفاده هستند می پردازیم با ما همراه باشید …

لوله های سبز یا PPR با داشتن ویژگی هایی مثل مقاوت زیاد ؛ در لوله کشی ساختمان های اداری و مسکونی ، سیستم گرمایشی و سرمایشی و انتقال آب های خاکستری استفاده می شود .

آب خاکستری چیست ؟

آب خاکستری (Greywater) به آب های ضایعاتی ایجاد شده توسط افراد در خانه های مسکونی یا ساختمان های اداری گفته می شود که دربرگیرنده ی تمام جریان‌ ها به استثنای فاضلاب خروجی از سرویس‌های بهداشتی (فاضلاب مدفوعی که به آن آب سیاه می‌گویند) و از فعالیت‌های معمول روزانه نظیر رخت‌شویی ، شستشوی ظروف و حمام کردن است .  این آب ها می‌توانند برای اموری مثل آبیاری فضاهای سبز ، سیفون توالت و ساختمان‌های نیازمند رطوبت زیاد همچون گلخانه‌ها ، به مصرف مجدد برسند .

لوله سبز

لوله سبز در دهه 90 میلادی کشف و به تولید رسید، استفاده ازین لوله ها به خاطر عمر و ماندگاری بالا و مقرون به صرفه بودن ، به سرعت گسترش یافت . اگر بخواهیم تعریفی از لوله سبز یا لوله PPRC داشته باشیم می توانیم بگوییم لوله هایی استوانه ای شکل و بسیار سخت و محکم هستند که از کو پلیمر تصادفی پلی پروپیلن ساخته شده است . سایز لوله سبز اغلب از قطر 20 میلی متر تا 125 میلی متر است و دیواره ی آن نسبت به پی وی سی ضخیم تر است . 

به این لوله ها لوله سفید و لوله و اتصالات پلی پروپیلن نیز گفته می شود ، مهمترین شرکت های تولید کننده لوله سبز در ایران آذین لوله ، یزد بسپار ، نیک بسپار ، ایزی پایپ ، ایزوپایپ و سوپر چایپ می باشند .

لوله سبز

مواد اولیه لوله سبز

لوله های پلی پروپیلن با فیلتر هایی مانند مقاوت در برابر مواد شیمیایی و … به 4 دسته تقسیم می شوند :

1- بسپار ناهمگن (هموپلیمر) —– PPH

2- کو پلیمر بلوکی —- PPBC

3- کو پلیمر تصادفی —- PPRC

4- کو پلیمر تصادفی اصلاح شده با کریستالینیت —- PPRCT

همانطور که گفته شد ، جنس لوله سبز از نوع سوم یعنی PPRC است . کو پلیمر های تصادفی رزین های ترموپلاستیک هستند که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن با پیوندهای اتیلن یا بوتن وارد شده در زنجیره پلیمری تولید می شوند . ساختار PP-R یک زنجیره تصادفی را می سازد که این ماده اولیه ، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و مواد شیمیایی دارد . این زنجیره در ساخت لوله سبز استفاده شده و ویژگی ها و مزایای فراوانی به آن بخشیده است .

کاربرد لوله سبز

در ادامه به طور کامل ویژگی ها و برتری های لوله سبز را نسبت به لوله های سنتی و فلزی بررسی کرده ایم ، اما به طور کلی می توان گفت لوله های سبز ایمن تر بوده و مزایای بیشتری دارند و مقرون به صرفه تر هستند ، همچنین وزن سبکی دارند و نصب آن ها آسان تر است ؛ لذا بهترین انتخاب برای انتقال آب آشامیدنی ، لوله سبز  است . 

 علاوه بر آن لوله های تولید شده از کو پلیمر تصادفی پلی پروپیلن یا همان لوله سبز نسبت به سایر لوله های قدیمی از مقاومت حرارتی بالاتری برخوردار هستند ؛ پس بهترین گزینه برای انتقال و تامین آب گرم هم محسوب می شوند . 

مزایا و معایب لوله سبز

همانطور که گفته شد استفاده از  لوله سبز بسیار گسترش یافته است و آن هم به خاطر ویژگی های خاص و منحصر به فرد آن بوده است ؛ درواقع یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب لوله های سبز هستند . البته نباید از معایب لوله سبز هم غافل باشیم . در ادامه به بررسی کامل آن ها می پردازیم :

مزایای لوله سبز

عدم رسوب گیری

لوله های پلی پروپیلن سطح داخلی صاف و صیغلی دارند که امکان و اجازه چسبیدن رسوب و املاح را به لوله نمی دهند . در مقایسه با لوله های سنتی که این ویژگی را ندارند ، لوله سبز گزینه قابل اتکا تری برای لوله کشی آب آشامیدنی است .

عدم پوسیدگی از داخل و خارج

 مقاومت شیمایی طبیعی پلیمرها از جمله پلی پروپیلن بسیار بالاست و این ماده در طول زمان پوسیده نشده و مقاومت بدنه خود را حفظ می کند . این ماده به طور طبیعی بسیار کند پوسیده می شود و همین امر باعث دوام و عمر بالای آن می شود .

عمر بالا

همانطور که گفته شد ، پلی پروپیلن مقاومت بسیار بالایی دارد و همین امر باعث می شود لوله های سبز عمر بالایی (بیشتر از 50 سال) داشته باشد .

عدم فرسایش

 لوله های پلی پروپیلن در مقابل جریان آب ، دمای استاندارد آب آشامیدنی ، فشار آب و ضربه های ناشی از جریان سیال مقاوم بوده و فرسایش نمی پذیرد . البته فرسایش مواد یک فرآیند طبیعی است و هیچ عنصر مادی نمی تواند از آن مصون بماند ؛ اما جریان فرسایش و سابیده شدن پلیمرها به قدری کند صورت می گیرد که این موضوع عملا هیچ تاثیر منفی بر لوله نمی گذارد .

مقاومت شیمیایی

لوله های سبز دارای پایداری شیمیایی مناسبی هستند به گونه ای که در شرایط محیط طبیعی ساختار شیمیایی خود را حفظ کرده و زنجیره بدنه آنها از هم نمی پاشد ؛ از طرفی همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ، ساختار این زنجیره به گونه ای است که در مقابل بسیاری از مواد خورنده شیمیایی مثل بعضی از اسید ها و بازها پایدار بوده و می توان از این لوله ها برای انتقال آنها استفاده کرد .

بی ضرر برای محیط زیست

لوله های ساخته شده از PPR بی ضرر و غیر سمی است . علاوه بر حفظ سلامتی افرا د، به علت غیر سمی بودن برای محیط زیست نیز بی خطر است و با نصب آن ها موجب آلودگی محیط زیست نمی گردد .

معایب لوله سبز

همانطور که گفتیم ، در کنار تمام آپشن ها و ویژگی های مثبتی که لوله های سبز دارند ؛ نباید معایب آن ها را در نظر نگیریم . در اینجا چند مورد از معایب لوله سبز را آورده ایم . البته تمام این معایب قابل رفع شدن و یا بهبودی هستند .

عبور نور و اکسیژن

یکی از معایب لوله های پلی پروپیلن عبور نور و نفوذ اکسیژن به درون لوله است . این موضوع سبب رشد جلبکها شده و مزه و بوی آب موجود در آن را تغییر می دهد . البته برای رفع این مشکل می توانیم  لوله ها را در پوششی از مصالح ساختمانی قرار دهیم تا از نفوذ به آن ها جلوگیری شود .

انبساط طولی

 انبساط طولی یک مفهوم فیزیکی است که باعث نازک تر شدن لوله می شود . لوله های پلی پروپیلن برخلاف لوله های فلزی یا ۵ لایه دارای لایه فلزی نیستند ، این موضوع سبب شده که انبساط طولی آنها در حالت آزاد چشم گیر باشد .

برای بهبودی این مشکل ، بهتر است این لوله ها توسط بستها به دیوار محکم شوند یا اینکه زیر پوششی از ملات سیمان قرار گیرند. ملات سیمان انبساط طولی این لوله ها را کاهش داده و از نازک شدن آنها ممانعت به عمل می آورد .

عدم مقاومت در برابر اشعه خورشید و UV

 لوله های پروپیلن در مقابل اشعه مستقیم خورشید و اشعه UV ایمن نیستند و ممکن است ساختار زنجیره شیمایی آنها در دراز مدت فرو ریزد یا سست شود .

برای رفع این مشکل نیز می توان از پوشش ساختمانی یا عایق استفاده کرد، یا اینکه آنها در سایه قرار داد .

در این پست قصد معرفی مزایا و معایب لوله سبز یا لوله سفید پلی پرو پیلن را داشتیم ، این لوله ها در بخش آب و فاضلاب ساختمان ، ادارات و مراکز صنعتی بسیار پرکاربرد هستند و آنقدر مزایای لوله سفید زیاد می باشد که معایب اندک ان به چشم نمی آید ، پس استفاده از لوله سفید PP انتخابی مطمئن جهت ایجاد سیستم آب سرد و گرم ساختمان با خیال راحت می باشد .

MRLOLE با 20% تخفیف ویژه برای فروش اتصالات و لوله های  تک لایه لوله سبز با قیمت رقابتی در تهران - تماس بگیرید

خرید لوله سبز
مهدی افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *