منوی دسته بندی

مواد تصویه و ضدعفونی کننده آب استخر | ضد عفونی کننده استخری

مواد تصویه و ضدعفونی کننده آب استخر | ضد عفونی کننده استخری

کیفیت آب استخر ، سونا و جکوزی یکی از مهمترین مسائل جهت احداث و نگهداری آن ها می باشد ، روش های بسیاری جهت ضدعفونی آب استخر ، سونا و جوزی وجود دارند ، استفاده از مواد ضد عفونی کننده استخر و دستگاه های گند زدایی مرسوم ترین ان ها هستند که در این پست به انواع روش ها و تجهیزات ضدعفونی استخری و مزایا و معایب ان ها می پردازیم .

مواد ضدعفونی کننده آب استخر ، سونا و جوزی

ضدعفونی استخر با وایتکس

ضد عفونی استخر با وایتکس ، بسیاری افراد از این ماده به عنوان ضدعفونی کننده در ورودی استخر ها استفاده می کنند و گمان می کنند این ماده می تواند جایگزین کلر در استخر باشد ولی نکاتی را بایستی قبل از ضدعفونی استخر با وایتکس در نظر داشت تا باعث آسیب رساندن به بدن شناگران نشود .

مقدار اضافه کردن وایتکس به آب استخر به عواملی مانند حجم آب ، میزان PH آب و مقدار کدری و آلودگی آب استخر دارد ، استفاده از وایتکس برای ضدعفونی آب استخر به عنوان مواد ضد عفونی کننده استخر بایستی تنها بوسیله دستگاه های مخصوص و با مقدار محاسبه شده انجام شود

برخی افراد گمتن می کنند ضدعفونی استخر با وایتکس کم هزینه تر از روش های دیگر است ولی باید بدانید که قیمت وایتکس بسیار گران بوده و مقدار وایتکس در آب استخر بسته به حجم آب بسیار زیاد می باشد و نیاز به دستگاه مخصوص نیز هزینه آن را بیشتر می کند .

از طرف دیگر پژهشگران بر این باورند استفاده از وایتکس برای ضدعفونی کردن آب استخر چندان بی ضرر نبوده و می تواند سلامت شناگران را به خطر بیندازد ، پس برای استفاده از وایتکس به عنوان محلول تمیز کننده اب استخر بایستی تحقیقات بسیاری از کارشناسان این حوزه انجام شود .

ضد عفونی استخر با کلر

ماده دیگری که جهت ضدعفونی آب استخر ، سونا و جکوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد پودر کلر می باشد ، این ماده یکی از قدیمی ترین و با صرفه ترین مواد جهت ضدعفونی کردن آب استخر های شنای عمومی و صنعتی می باشد ، پدر کلر با دستگاه مخصوص کلر زن استخر به آب اضافه می شود ، انواع کلر زن استخر شامل کلر زن خطی ، کلر زن خطی بایپس دار ، کلرزن مایع و کلر زن اتوماتیک می باشند که هر کدام جهت استفاده در مکان مناسب مورد استفاده قرار می گیرند .

کلر علاوه بر عمل صدعفونی کننده از ایجاد جلبک و رشد آن نیز جلوگیری می کند ، میزان استفاده از کلر نیز بسته به حجم آب و میزان آلودگی و کلر بودن آب دارد و حتما قبل از استفاده از کلر جهت گند زدایی آب بایستی با کارشناسان مربوطه مشاوره انجام شود .

محلول تصفیه و ضد عفونی کننده آب

این مواد که عمل گند زدایی آب و فاضلاب را انجام می دهند بیشتر جهت گند زدایی آب و فاضلاب شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و از اضافه کردن آن ها به آب استخرها بایستی اجتناب کرد ، یکی از برترین تولید کنندگان محلول ضدعفونی کننده اب ، محلول تصفیه و ضد عفونی کننده آب و فاضلاب صنایع اگوسیب که در کشور خودمان فعالیت می کند می باشد .

دستگاه های ضدعفونی کننده استخری

دستگاه uv استخر | قیمت سیستم یو وی استخر

لامپ UV استخری ، دستگاهی جهت پاکسازی آب از مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده آب بوسیله اشعه ماوای بنفش می باشد که خطر کمتری نسبت به سایز دستگاه ها و روش های گند زدایی و ضدعفونی آب سونا و جکوزی دارد ، دستگاه uv استخر معمولا برای سونا یا جکوزی یا استخر ها خانگی کم جچم مورد استفاده قرار می گیرد .

جنس بدنه این دستگاه های از فولاد ضد زنگ بوده و کاملا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم هستند ، قیمت دستگاه uv ضدعفونی کننده نسبت به سایر دستگاه ها کمی گران تر می باشد ، دستگاه تولیدکننده اشعه UV پینا ، دستگاه UV استخری برند Aqua و لامپ UV استخری فیلیپس PHILIPS از برترین برند های موجود در بازار می باشند .

دستگاه کلرزن خطی استخر

این دستگاه جهت ضدعفونی و گند زدایی آب سونا ، جکوزی و استخر ها بوسیله مکانیزم تزریق ماده کلر به آب استفاده می شود ، کلرزن خطی استخر دستگاهی با بدنه پلاستیکی مقاوم در برابر ضربه و خوردگی است که شامل یک ورودی و یک خروجی و مخزن کلر می باشد .

کلرزن خطی اتوماتیک هایوارد ، کلر زن خطب پینا و کلزرن خطی ایمکس از معروفترین برند های موجود در بازار هستند ، در سیستم کلرزنی اتوماتیک دستگاه بصورت اتوماتیک بسته مقدار آب و زمان داده شده اقدام به تزریق ماده کلر به آب می کند و دیگر نیازی به نظارت شخص بر ان نیست ، دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر نسبت به نوع ساده آن کمی گران تر می باشد .

اسمز معکوس

اسمز معکوس چیست و کاربرد اسمز معکوس چگونه است ؟ اسمز معکوس به زبان ساده به روشی مکانیکی یا دستی برای عبور آب از یک صافی جهت جداکردن یون و مواد املاح ناخالصی موجود در آب گفته می شود ، در این روش آب به داخل یک کانال که در ان یک صافی وجود دارد هدایت می شود ، از این روش جهت پاک سازی و شفاف سازی و حتی شیرین سازی آب استفاده می شود ، روش کار بسیار شبیه انتقال آب توسط اسکیمر استخر می باشد .

در این روش تمامی حلال های موجود در آب اعم از شیرین کننده ها ، نمک و یا ذرات ریز و معلق از آب جدا شده و و آب کاملا یونیزه شده و پاک به دست می آید و به دلیل سنگین بودن عملیات ، نیاز به فضای زیاد و گران بودن دستگاه ها هزینه بسیار بالایی دارد .

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس یکی از پر کاربرد ترین کاربرد های این روش می باشد که مخصوصا در کشور های کم آب مانند عربستان جهت تعمین آب آشامیدنی بسیار کاربرد دارد ، دستگاه های اسمز معکوس بسیار گران بود و فشار پمپ اسمز معکوس بسیار بالا و دارای موتور های سنگین و پرفشاری هستند و استفاده از این روش برای ضدعفونی آب سونا ، جکوزی و استخرهای خانگی یا صنعتی به صرفه نمی باشد .

دستگاه تست PH  و کلر آب استخر

جهت تشخیص میزان سختی آب استخر ، میزان PH آب و میزان آلودی و کلر آب دستگاه های و ابزار گوناگونی وجود درد ، این ابزار شامل موارد زیر می باشند :

  • تست کیت نواری ضدعفونی آب استخر

این دستگاه شامل نوار های تشخیص میزان کلر و سختی آب و مایع های برای تنظیم PH و کلرزنی به آب جهت گند زدایی و اضافه کردن کلر یا خاصیت اسیدی و قلیایی آب می باشند .

  • تست کیت دیجیتالی

این دستگاه دارای صفحه نمایش دیجیتال بوده و با تماس نقطه حساس آن به آب میزان PH ، سختی ، میزان کلر موجود در آب را بررسی می کند ، همچنین همراه این دستگاه محلول هایی جهت اضافه کردن خاصیت اسیدی ، تنظیم PH ، اضافه کردن بروم و عمل اکسیدایزر می باشد .

خرید آنلاین لوله
آقای لوله وب‌سایت
نویسنده و کارشناس فروش لوله و اتصالات فاضلابی ، مخازن آب پلی اتیلن ، تجهیزات استخری ، سونا و جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *