منوی دسته بندی

استفاده از لوله پنج لایه در لوله کشی شوفاژ و پکیج

لوله کشی شوفاژ و موتورخانه وپکیج

از زمان تولید لوله های پنج لایه زمان زیادی می گذرد و روز ب روز بر کاربرد این لوله ها افزوده می شود ، یکی از مهمترین کاربرد های لوله پنج لایه لوله کشی پنج لایه کلکتوری یا انشعابی می باشد ، در این مقاله قصد معرفی استفاده از لوله سفید برای شوفاژ و معرفی بهترین لوله برای شوفاژ ، بررسی معایب و مزایای هر کدام را داریم ، با آقای لوله همراه باشید …

لوله کشی شوفاژ با لوله های 5 لایه

لوله کشی شوفاژ را با دو نوع لوله پنج لایه و  لوله های پلیمری می توان انجام داد ولی  لوله های پلیمری مقاومت کمتری در برابر گرما داشته و هنگام عبور آب جوش از داخل آن ها آسیب پذیر و در بعضی موارد دچار نشتی می شوند ، از این رو بهترین لوله برای اجرای لوله کشی شوفاژ و پکیج در منازل و مکان های صنعتی لوله های 5 لایه می باشد .

علاوه بر بخش شوفاژ خانه در قیمت های دیگر سختمان مانند لوله کشی اب و فاضلاب نیز لوله های 5 لایه جایگزین لوله های فلزی قدیمی شده است و دیگر کسی حاضر به استفاده از لوله های فلزی سنگین وزن و گران قیمت با نصب و حملی سخت و طاقت فرسا نمی باشد .

لوله پنج لایه برای شوفاژ و موتورخانه و پکیج

ساختار لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه که از انعطاف پذیری بالایی هم برخوردارند ساختاری متشکل از دولایه چسب و سه لایه آلومینیوم و پلیمر های پلی اتیلن دارا می باشند ، بصورتی که لایه بیرونی و درونی از جنس پلی اتیلن ساخته شده است و یک لایه میانی از جنس ورق آلومنیوم در بین آنها وجود دارد که از ورود اکسیژن به داخل لوله جلوگیری می کند است ، فواصل این سه لایه با استفاده از چسب پر شده است

لوله های پنج لایه ساختار

مزایای لوله پنج لایه

  • عدم نفوذ اکسیژن به داخل لوله
  • عدم ایجاد جلبک و یا تغییر رنگ یا طعم آب
  • افت فشار بسیار کم لوله این لوله ها
  • عمر بسیار بالا ( حدود 50 سال ) به دلیل ساختار و مواد اولیه
  • عدم خوردگی و پوسیدگی
  • تحمل حرارت بسیار بالا و تحمل فشار لوله پنج لایه حداکثر 90 درجه سانتیگراد می باشد
  • انعطاف پذیری خوب و در نتیجه نصب آسان
  • وزن کم نسبت به حجم و سایز و حمل و نقل آسان

از مهمترین خصوصیات و مزایای لوله های پنج لایه استفاده از پلیمر ها در ساختار آن می باشد. وزن سبک پلیمرها در کنار خاصیت انعطاف آن ها باعث شده لوله های پنج لایه از دیگر لوله ها سبک تر در عین حال ساختاری مقاومتر و منعطف تر داشته باشند همچنین ساختار سیقلی داخل این لوله ها امکان انتقال موثر و بهتر فاضلاب و آب را بهتر ممكن می سازد .

سیستم لوله کشی کلکتوری شوفاژ چیست ؟

بسیاری افراد برای انتخاب لوله کشی کلکتوری یا انشعابی جهت نصب و اجرای سیستم لوله کشی پکیج و شوفاژ شکاک هستند ، دو روش کلی انشعاب گیری از شوفاژخانه وجود دارد : روش قدیمی یا سنتی که به آن روش انشعابی گفته می شود  و روش کلکتور ، منظور از کلکتور شوفاژ لوله ای معمولا از جنس چدن یا برنج می باشد که که در قسمت پایین آن چندین انشعاب لوله وجود دارد و لوله های رفت آب گرم بوسیله شیرهای تبدیل به سرهای آن متصل می شود ،به جعبه نگهدارنده و پوشاننده این کلکتور ها جعبه کلکتور گفته می شود .

این روش هزینه تمام شده بالاتری نسبت به روش سنتی دارد ولی اتصالات در این سیستم عمر بالاتری داشته و هزینه سرویس و مشکلات آینده آن کمتر می باشد ، عمر تبدیل کلکتور شوفاژ خانه بسیار بالا بوده و شیر های اتصال به سادگی بوسیله تبدیل به آن متصل می شوند.مزیت دیگرسیستم لوله کشی کلکتوری نسبت به سنتی لوله کشی شوفاژ با لوله پنج لایه و کلکتور

در سیستم لوله کشی پنج لایه کلکتوری فاصله نصب جعبه کلکتور بایستی در مکانی خشک ، دور از گرما و در جه حرارت بالا باشد ، ارتفاع جعبه کلکتور های شوفاژخانه بایستی حداقل 20 سانتی متر باشد . این جعبه بایستی دور از جعبه فشار قوی یا کنتر برق باشد .

لوله کشی شوفاژ با لوله پنج لایه و کلکتور


مزایا و معایب لوله کشی کلکتوری

مزایای استفاده از کلکتور در بخش شوفاژخانه

از مهترین مزایای سیستم لوله کشی کلکتوری و سیستم گرمایشی اجرای راحت و سریع آن می باشد ، در این روش تمامی اتصالات به سادگی و به سرعت بوسیله تبدیل های برنجی بسته و آب بندی می شوند ،

از دیگر مزایای این سیستم فشار مساوی آب در تمامی بخش های واحد مسکونی یا اداری است که دلیل ان یکیان بودن دهنه و مکان ورودی آب در تمامی لوله ها است .

عمر بالا و هزینه نگهداری پایین دیگر مزیت اجرای سیستم کلکتور شوفاژ خانه می باشد ، عمر کلکتور میتواند تا 50 سال باشد ، به دلیل جنس و خاصیت کلکتور این اتصالات زنگ نمیزنند و فرسوده نمی شوند و مواد شیمیایی و ناخالصی های موجود در آب بر آن ها تاثیری ندارد .

انتقال سریع آب گرم و سهولت در قطع و وصل کردن آب از طریق جعبه کلکتور از دیگر مزایای سیستم کلکتوری می باشد .

معایب لوله کشی کلکتوری

سیستم لوله کشی کلکتوری معایبی ندارد و تنها عیب گرفته شده از این روش لوله کشی پنج لایه کلکتوری میزان بالای مصرف لوله مورد نیاز می باشد .

آقای لوله وب‌سایت
نویسنده و کارشناس فروش لوله و اتصالات فاضلابی ، مخازن آب پلی اتیلن ، تجهیزات استخری ، سونا و جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *